Lekárska fakulta Univerzity Komenského tento rok oslávila storočnicu. Hlavným poslaním fakulty je vychovávať lekárov. Fakulta je zameraná aj na vedeckovýskumnú prácu. Má viaceré pracoviská, ústavy. Jedným z nich jeFarmakologický ústav, ktorý bol založený v roku 1919. V súčasnosti funguje pod názvom Ústav farmakológie a klinickej farmakológie a prednostka je Prof. MUDr. Viera Kristová, CSc.
Výučba farmakológie sa zameriava na získanie základných informácií o liekoch a spôsoboch ich používania na praktických cvičeniach. „Študenti preberajú prípady pacientov s vybranými ochoreniami a vypracujú farmakoterapeutický plán. Výsledkom rozboru prípadu je výber lieku na základe kritérií účinnosť, bezpečnosť, vhodnosť a cena,“ uvádza ústav. Súčasťou hodnotenia informácie o liekoch je vypracovanie a prezentácia seminárnej práce na vybrané témy.
Absolventi sa môžu podieľať na výrobe liekov a prípravkov v niekoľkých špecializovaných firmách. Na Slovensku je napríklad niekoľko veľkých výrobcov zameraných na prípravky na erekciu a prostatu, podporu plodnosti a pohlavných buniek. Alebo prípravkov na detoxikáciu a regeneráciu organizmu.
V rámci ústavu v máji 1997 vzniklo s podporou Ministerstva zdravotníctva SR, prvé Liekové informačné centrum (LIC). Od roku 2002 je členom medzinárodného registra liekových centier Society of Hospital Pharmacists v Australii, to združuje 52 centier z celého sveta. LIC poskytuje bezplatne nezávislé konzultácie pre odborníkov aj laikov. Ústav poskytuje centru najmä konzultačnú činnosť.
Okrem toho sa ústav venuje aj expertíznej a oponentskej činnosti, posudzovaniu liečiv v rámci registračného procesu a spolupracuje s Uppsala Monitoring Centre v programe zameranom na bezpečnosť liekov.